پنیر آدا
پنیر آدا یک لیقوان 100% گوسفندی

پنیر آدا یک لیقوان 100% گوسفندی است. آدا در زبان ترکی به معنای جزیره است. لیقوان به گونه‌ای از پنیرهای سنتی گفته می‌شود که از شیر گوسفند تهیه شده باشد. روش تولید آن به روش تخمیری و از طریق دلمه کردن شیر بدست می‌آید. دوره استراحت پنیر طولانی است و پس از دلمه شدن و قالب گیری و غوطه ور سازی در آب و نمک بایستی یک دوره زاغه گذرانی و یک دوره سرما گذرانی را طی نماید.

زاغه به فضاهای غار مانندی گفته می‌شود که پنیر را به مدت یک ماه در آن استراحت می‌دهند. دما در زاغه بصورت طبیعی است و هیچ سرما دهی مصنوعی در آن صورت نمی‌پذیرد. دوره سرمادهی بعد از زاغه گذرانی است و آن نیز حداقل بایستی به مدت یک ماه به طول بیانجامد. بعد از آن پنیر آماده عرضه به مصرف کننده است. ذکر این نکته نیز لازم است که هر چه پنیر لیقوان بیشتر بماند و کهنه شود بدلیل انجام فرآیندهای تخمیری کیفیت مطلوب تری را خواهد داشت.

پنیر آدا یک برند انحصاری

آدا نام برندی است که گروه تولیدی صیفی برای پنیر خود برگزیده است. پیشتر گروه تولیدی صیفی را با پنیر لیقوان اینچه لبن می‌شناسیم. پنیر آدا یک برند اختصاصی برای بازرگانی گلستانی است که توسط این گروه تولید می‌شود. پنیر آدا یک لیقوان 100% گوسفندی است و به دلیل طی شدن تمام مراحل تولید و تخمیر کیفیت بسیار مطلوبی دارد. صنف لبنیاتی پس از تست مقداری از این پنیر مشتری آن شده و در سبد خرید خود قرار خواهند داد. لیقوان آدا ترد و شکننده است و انتشار آب اضافی خود در زمان استراحت به بافت دلخواه خود می‌رسد.

لیقوان هرچه بیشتر بماند و کهنه شود کیفیت آن مطلوب‌تر می‌شود. این بواسطه فعالیت تخمیری آن می‌باشد. گاه مشاهده می‌شود حلب پنیر دچار بادکردگی است. این بادکردگی بخاطر آن است که شیر گوسفند هیچگونه فرآیند پاستوریزاسیون روی آن صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل بار میکروبی شیر گوسفند در این فرآیند بسیار زیاد است. این موضوع سبب می‌شود که در زمانی که پنیر ساخته می‌شود و پس از آن فرآیندهای تخمیری روی آن همچنان ادامه داشته باشد.

به همین دلیل هر چه لیقوان بیشتر بماند این فرآیند تکمیل‌تر شده و فعل و انفعالات تخمیری بیشتری رخ خواهد داد. پنیر چون در یک فضای پلمپ شده قرار دارد. گاز حاصل از انفعالات تخمیری سبب بادکردگی حلب می‌شود که این موضوع جای نگرانی ندارد.

پنیر آدا 12 تا 13 کیلوگرم پنیر خالص می‌دهد. این اختلاف وزن در پنیرهای حلبی که در آب و نمک نگهداری می‌شود امری طبیعی است و به معنای کم فروشی تولید کننده نیست. این موضوع به این دلیل است که در ابتدا که پنیر را حلب گذاری می کنند با وزن 16 کیلوگرم این اقدام صورت می‌گیرد. اما پنیر پس از پلمپ شدن و طی نمودن زنجیره سرما به تدریج آب خود را از دست می‌دهد و دچار کاهش وزن می‌شود. این کاهش وزن امری ضروری است و سبب افزایش کیفیت پنیر می‌شود. پنیری که آب آن گرفته نشده باشد بافتی نرم خواهد داشت و از هم خواهد پاشید.

این موضوع برای لیقوان آدا و پنیر گلپایگان که آن هم در آب و نمک می‌رسد نی صدق می‌کند.

گاهی برخی مشتریان تازه وارد گمان می‌کنند که این کاهش وزن برای آن ها ضرر است اما آنها که با تجربه‌تر هستند می‌دانند که کاهش وزن امری طبیعی و فعلی ضروری برای رسیدن به یک کیفیت مطلوب برای پنیر لیقوان می‌باشد.

شناخت لیقوان 100% خالص گوسفندی کار مشکلی نیست. لیقوان گوسفندی رنگ سفیدی دارد. لیقوان گوسفندی سوراخ‌های درشتی که گاه اندازه آن به یک نخود هم می‌رسد در آن مشاهده می‌شود. لیقوان گوسفندی ترد و شکننده است و حالت پذیر نمی‌باشد. لیقوان گوسفندی گاه بوی گوسفند نیز می‌دهد که آن برای برخی خوشایند نمی‌باشد اما یکی از راه تشخیص اصالت کالا می‌باشد.

برای خرید لیقوان آدا چه بصورت تک فروشی و چه بصورت عمده می توانید همکنون از طریق سایت مویرگی اقدام نمایید. مشتریان محرتم از سراسر کشور می توانند از طریق باربری اتوبوسی حجم زیر یک تن را سفارش دهند.

اشتراک گذاری